Home Transport Lotnisko Poznań Ławica planuje farmę fotowoltaiczną o mocy do 50 MW

Lotnisko Poznań Ławica planuje farmę fotowoltaiczną o mocy do 50 MW

Opublikowal Adam Bednarek

Firma ma w planach zbudowanie farmy fotowoltaicznej o mocy do 50 MW. Na terenie lotniska już działa instalacja o mocy 4 MW, która została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku. Władze portu, będącego w gestii samorządu województwa, planują dalszy farmy fotowoltaicznej, która ma być większa i osiągnąć do 50 MW – poinformował wojewódzki urząd marszałkowski we wtorek.

Wczoraj władze lotniska oraz województwa i miasta omówiły inwestycję zakończoną pod koniec ubiegłego roku oraz przedstawiły plany kolejnego projektu.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, plany dotyczące lotniska są zgodne z koncepcją Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Lotnisko opracowało projekt produkcji “zielonego” wodoru z farmy fotowoltaicznej, jego magazynowania oraz wykorzystania w lokalnej stacji tankowania. Przewidziana jest budowa dużej farmy fotowoltaicznej o mocy do 50 MW, wykorzystującej elektrolizer o mocy do 17 MW, co pozwoli na produkcję wodoru w ilości od 200 do 700 ton – takie zostały podane w oficjalnym komunikacie.

Firma Rafako będzie wspierać w prognozowaniu cen i zużycia energii.

W komunikacie cytuje się marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, który podkreślił, że zrealizowana oraz plany lotniska są zgodne z koncepcją Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Jest to innowacyjne podejście, które umożliwi w przyszłości produkcję zielonego wodoru, wykorzystywanego jako źródło energii elektrycznej oraz potencjalnego napędu dla pojazdów, nie tylko lotniczych.

Natomiast prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zaznaczył, że tego rodzaju inwestycja ma również korzyści dla środowiska, ponieważ przyczynia się do redukcji emisji CO2. Jaśkowiak wyraził radość z powodu realizacji kolejnego projektu ekologicznego we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

W energetycznej rodzinie narasta konflikt. Każda budowa wiąże się z problemami.

Pierwsza w Polsce działająca farma na obszarze funkcjonalnym lotniska została uruchomiona. Wiceprezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica, Grzegorz Bykowski, podkreślił, że jest to pierwsza tego typu instalacja na lotnisku w Polsce. W ramach projektu zakupiono również specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową, który będzie używany do codziennej obsługi serwisowej.

Prezes spółki znanego polskiego producenta pomp ciepła został zmieniony.

Błażej Patryn, rzecznik prasowy lotniska, powiedział agencji PAP, że na północnej części płyty lotniska jest wystarczająco miejsca na zbudowanie większej farmy fotowoltaicznej. Powiedział również, że zatwierdzona inwestycja została zaakceptowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Podkreślił, że zastosowane specjalne panele nie będą powodować oślepiania pilotów poprzez odbicie promieni słonecznych.

You may also like

3 komentarze

Daria Tomaszewska 2 kwietnia, 2024 - 10:03 pm

Fantastyczna inicjatywa! Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 50 MW na lotnisku to krok w stronę zrównoważonej energii i ochrony środowiska. Mam nadzieję, że więcej firm i instytucji pójdzie w tym kierunku.

Odpowiedz
Milena Górecka 2 kwietnia, 2024 - 9:51 pm

Fantastyczna inwestycja w energię odnawialną! Współpraca między różnymi instytucjami daje nadzieję na bardziej ekologiczną przyszłość.

Odpowiedz
Elżbieta Jabłoński 2 kwietnia, 2024 - 9:56 pm

Fantastyczna inicjatywa! Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 50 MW na terenie lotniska to krok w stronę zrównoważonej energetyki i redukcji emisji CO2. Mam nadzieję, że więcej takich inwestycji będzie realiz

Odpowiedz

Leave a Comment

Verified by MonsterInsights