Home Aktualności Montaż nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu – najtrudniejszy etap inwestycji rozpoczęty

Montaż nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu – najtrudniejszy etap inwestycji rozpoczęty

Opublikowal Adam Bednarek

Montaż nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu rozpoczął się w piątek. Konstrukcja ma około 100 metrów długości i będzie gotowa do użytku do końca 2024 roku – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. montażu potrwa kilka dni.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad komentuje, że etap prac przy tej inwestycji był jednym z najtrudniejszych. Przygotowania do niego trwały aż dwa miesiące.

Stalowy element o długości 100 metrów waży około 300 ton. Proces jego przesuwania na podporę w rzece rozpoczął się w piątek i odbywa się z prędkością około trzech metrów na godzinę. Spodziewane jest, że stalowa konstrukcja osiągnie swoje miejsce docelowe w przyszłym tygodniu.

Nowy most w Sandomierzu powstaje z wykorzystaniem elementów starego mostu, który został wyłączony z użytku w 2013 roku. Montaż nowej konstrukcji stalowej rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, a niedawno zakończyła się rozbiórka starych elementów stalowych i wzmocnienie podporów.

W roku 2011 wybudowano nowy most, który biegnie równolegle do starego mostu. Po zakończeniu obecnej budowy, przeprawa przez Wisłę w ciągu drogi krajowej nr 77 Lipnik – Sandomierz – Stalowa Wola – Przemyśl będzie dwujezdniowa i połączy województwo świętokrzyskie z Podkarpaciem.

Budowa nowego mostu o długości około 460 metrów będzie trwać do końca 2024 roku. Prace są prowadzone przez firmę Intop z Tarnobrzega, a koszt inwestycji wynosi około 70 mln złotych. Finansowanie pochodzi z budżetu państwa, a inwestycja jest realizowana w ramach systemu "projektuj i buduj" od 2021 roku.

You may also like

Leave a Comment

Verified by MonsterInsights