Home Aktualności Emigracja firm z Niemiec do Polski – dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeprowadzkę?

Emigracja firm z Niemiec do Polski – dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeprowadzkę?

Opublikowal Adam Bednarek

W Polsce istnieje już 9,5 tysiąca firm, w których co najmniej jeden właściciel jest Niemcem, a liczba ta ciągle rośnie – informuje niemiecki magazyn branżowy "Markt und Mittelstand". Według gazety "Bild" coraz więcej dużych przedsiębiorstw decyduje się na "emigrację" i przeniesienie swojej działalności.

Niemcy tracą coraz więcej przedsiębiorstw z kluczowych sektorów gospodarki na rzecz bardziej atrakcyjnych lokalizacji. Przemysł motoryzacyjny jest szczególnie dotknięty tym trendem – donosi gazeta "Bild".

To nie jest zupełnie nowa tendencja. Od 1991 roku Volkswagen zainwestował ponad 10 miliardów euro w swoje zakłady w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Oczywiście VW nadal ma fabrykę w Wolfsburgu.

Na liście "Bilda" widnieje firma Otto. Kolejne duże centrum logistyczne firmy wysyłkowej Otto będzie budowane w miejscowości Iłowa w Polsce. Planowane otwarcie ma nastąpić jesienią 2024 roku, a operatorem będzie Hermes Fulfilment. Spodziewa się on, że powstanie 1,9 tys. nowych miejsc pracy.

Firma Miele, która jest dobrze znana z produkcji pralek, podjęła decyzję w lutym o redukcji 2,7 tys. miejsc pracy na całym świecie. Z tego 700 miejsc pracy z fabryki w Guetersloh w Niemczech zostanie przeniesionych do polskiego zakładu w Ksawerowie – informuje portal "Bilda".

Francuski producent opon Michelin zdecydował się zamknąć kilka fabryk w Niemczech, co odbije się na 1,5 tysiącu pracowników. Powodem takiej decyzji jest wysoki koszt produkcji w Niemczech. Dodatkowo centrum obsługi klienta zostanie przeniesione z Karlsruhe do Polski.

Niemiecka firma Viessmann zakończyła w styczniu swojego działu klimatyzacji i pomp ciepła do dochodowej grupy amerykańskiej Carrier Global. W 2022 roku producent urządzeń grzewczych zainwestował 200 milionów euro w swoją fabrykę w Polsce, co spowoduje powstanie 3 tysięcy miejsc pracy w Legnicy.

Firmy często decydują się na przeniesienie swojej działalności za granicę z powodu wysokich kosztów energii w Niemczech – informuje gazeta "Bild". Ponadto, wysokość wynagrodzeń również ma znaczący wpływ na podejmowanie takich decyzji.

pochodzi z radia RMF.

You may also like

Leave a Comment

Verified by MonsterInsights